697 959 634, 606 131 603 rehabilitacja.merkury@gmail.com

FIZYKOTERAPIA - fizjoterapia

Jest to jeden z działów medycyny fizykalnej – wykorzystuje lecznicze działanie bodźców naturalnych lub wytwarzanych poprzez urządzenia ( światło, prąd, wibracja) uruchomiając mechanizmy samouzdrawiania i właściwego funkcjonowania organizmu. Medycyna fizykalna, nowy podmiot – gdzie pomoc specjalistyczną niosą lekarze fizjoterapeuci, którzy osobiście przeprowadzają zabiegi terapeutyczne i uzyskują wysoką i długotrwałą skuteczność w zwalczaniu bólu.

 

 

BÓL KRĘGOSŁUPA

Na bóle kręgosłupa narażone są osoby prowadzące biurowy styl życia (nadgodziny przy komputerze, telewizja często w niewygodnej pozycji) lub nadmiernie nadwyrężając go ( kierowcy tirów, dźwiganie ciężarów w pracy) stres, szybkie tempo życia, niewłaściwa dieta i brak ruchu przyczynia się do obniżania naszej odporności i przeciążenia kręgosłupa i stawów. Profesjonalna akupunktura – alternatywą uzdrawiania całego organizmu. Przykładem mogą służyć kraje dalekiego wschodu z ich tradycją leczenia pacjentów. Wielokrotnie zadajemy pytanie dlaczego akurat w biedniejszych krajach są popularne naturalne metody leczenia: ziołolecznictwo, akupresura, akupunktura, moksa, zdobywający ogromną popularność masaż próżniowy bańkami chińskimi? Wysoką skuteczność tych metod zapewniają lekarze specjaliści świadczący te sługi oraz tani sprzęt ( igła, moksa, bańka). Terapia ta staje się dostępną nie tylko dla elit ale i dla pozostałych grup społecznych. Postęp technologiczny w Japonii i Chinach zmienia innowacyjne technologie leczenia. Tradycyjna akupunktura zastępowana jest przez elektroniczną akupunkturę ( 5 – krotnie skuteczniejszą) w przypadku leczenia bóli kręgosłupa i stawów, a zatem czas wizyt pacjentów skraca się z 10-15 wizyt do 5. Nabytkiem naszego gabinetu jest jedyny w Polsce japoński aparat z oprogramowaniem do skutecznego zwalczania bóli kręgosłupa i stawów. Wiadomo, że Japonia i Chiny przodują w technologiach elektronicznych.

Ponad 20 lat badań w tej dziedzinie zaowocowały produkcją medycznych wyposażeń dla zwalczania bicza człowieczeństwa na świecie, bóli kręgosłupa i stawów. Specjalne programy lecznicze emitują impulsy elektryczno – bioresonansowe, które przenoszone są drogą nerwową do rdzenia kręgowego i mózgu pobudzając uwolnienie naszych naturalnych substancji przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dzięki którym nasz organizm broni się przed bólem i stresem.

 

REWITALIZACJA ORGANIZMU KRIOTERAPIĄ

Krioterapia (leczenie zimnem) jest skuteczną rewitalizacją całego organizmu, kręgosłupa i stawów. Dzięki wpływowi niskiej temperatury starożytni egipcjanie i greccy (Hipokrates), stwierdzili uśmierzające działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne na narządy. Hipokrates zalecał krioterapię dla zmniejszenia bólu w stawach i kręgosłupie, przy krwawieniach, urazach i obrzękach. Fakty te były potwierdzone później przez chirurgów, którzy po raz pierwszy zastosowali krioanalgezję (obłożenie lodem lub śniegiem rannych przy amputacjach). W 1978 roku wprowadzono krioterapię do leczenia przenośnymi krioaplikatorami. Uzyskało to szerokie zapotrzebowanie w leczeniu wielu schorzeń narządów ruchu: przy bólach stawowych, zwyrodnieniach, reumatoidalnych zapaleniach, nerwobólach kręgosłupa (rwa kulszowa, dyskopatia).

W medycynie sportowej od 30 lat krioterapia z wielkim sukcesem leczy urazy, naderwania, zapalenia powięziowo-mięśniowe. Przyspiesza regenerację organizmu i odnowę biologiczną.

Działanie niskich temperatur na organizm

3-5 minutowy zabieg przy temperaturze -80 do -90 stopni Celsjusza powoduje następujące reakcje lokalne w organizmie:

1. Skurcz mięśnia związany z reakcją obronną organizmu na utratę ciepła.

2. Naczynia krwionośne kurczą się, a po 5 minutach rozszerzają się czterokrotnie bardziej. Efekt ten utrzymuje się przez kilka godzin.

3. Zmniejsza się krzepliwość krwi, uelastyczniają się membrany erytrocytów i dostarczają do organizmu większą dawkę tlenu.

4. Po 2 tygodniach stałego stosowania zwiększa się ilośc limfocytów, leukocytów i hemoglobiny we krwi – aktywacja immunologicznych procesów. 

5. Bardzo istotnym procesem w organizmie człowieka jest wpływ krańcowo niskich temperatur na pozytywną reakcję hormonalną, która powoduje wzrost przemiany tkankowej i podwyższenie metaboliczne wewnątrz komórkowe.

6. Udowodniono, że efekt przeciwobrzękowy, przeciwbólowy i regeneracyjny niskich temperatur wynika z wyłączenia receptorów czuciowobólowych i zwolnienia przewodnictwa we włóknach nerwowo – czuciowych, co uzasadnia zmniejszenie bólu.

7. Biochemiczne podstawy krioanalgezji – intensywny wzrost neuropeptydów – beta endorfiny i enkefaliny – wykazujących się bardzo silnym działaniem przecibólowym i przeciwzapalnym oraz podwyższenie ich stężenia w surowicy krwi.

8. Rozluźnienie mięśni szkieletowych tłumaczy się zmniejszeniem napływu do rdzenia kręgowego i układu cenralnego bodźców bólowych oraz zwolnieniem przewodnictwa w nerwach ruchowych.

9. Przy dłuższym stosowaniu zabiegów krioterapii w korze nadnerczy zwiększa się wydalanie katecholamin, co pozytywnie wpływa na mięśnie gładkie i układ sympatyczny. Sprzyja to centralizacji krążenia i większeniu przepływu krwi do narządów o życiowym znaczeniu dla organizmu.

Wielokrotnie przypomina się o tym, że krioterapia jest alternatywą dla pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, stawów, po urazach sportowych – pozwala wielokrotnie zmniejszyć stosowanie środków farmaceutycznych, przyśpieszyć procesy regeneracyjne w naszym organizmie.

DAJ SOBIE SZANSĘ SKUTECZNIE POKONAĆ BÓL!

 

GŁĘBOKA STYMULACJA ELEKTROMAGNETYCZNA

Leczenie głęboką stymulacją elektromagnetyczną u pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu (kręgosłup i stawy), daje bardzo szybkie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W Gorzowie to pierwsze urządzenie magnetyczno-terapeutyczne o precyzyjnym działaniu na obszar zapalenia z możliwością głębokiej penetracji impulsu 7-10 cm.

Programy terapeutyczne stosowane w leczeniu schorzenia kręgosłupa:

1. Spondyloza (zwyrodnienie kręgów)
2. Ostry i przewlekły ból odcinka krzyżowo – lędźwiowego – dyskopatia, lumbago, ischialgia (rwa kulszowa).

 Zaburzenia układu mięśniowo – szkieletowego:

1. Zwyrodnienie stawów kolanowych, biodowych, barku, łokcia, stawu skokowego.
2. Reumatyzm, osteoporoza.
3. Ostrogi piętowe.
4. Haluksy – paluch koślawy 

 

Zaburzenia neurologiczne:

1. Nerwobóle mięśniowe i układu obwodowego
2. Bóle głowy, migrena lub kręcz szyi 3. Działanie antrystresowe i antydepresyjne

 Rehabilitacja sportowa – kontuzje sportowe:

1. Urozmaicone schorzenie barkowe:
– zapalenie kaletki barkowej
– ciasnota podbarkowa
– niestabilność stawu barkowego
– uszkodzenie stożka rotatora lub ścięgna dwugłowego (uniemożliwione unoszenie i obrót ręki)
2. Naderwanie mięśni, torebki stawowej, przyczepów i powięzi, skręcenia, stłuczenia, krwiaki
3. Łokieć „tenisisty” lub „golfisty”
4. Zapalenie więzadła rzepki ( entezopatia) „kolano skoczka”
5. „Kolano piłkarza” – zapalenie, naderwanie, częściowe uszkodzenie więzadeł krzyżowych i pobocznych
6. Zapalenie torbieli, naderwanie ścięgna „Achillesa”

Elektroterapia selektywnymi bioprądami:

a – jonoforeza – gawanoterapia
b – prądy Traberta
c – prądy diadynamiczne
d – prądy tens 
e – prądy interferencyjne – interdyn
f – prądy Kotza – stymulacja mięśni

Prądy Kotza – prądy impulsowe średniej częstotliwości do celów terapeutycznych, są dziełem Rosjanina (KOTZA), z zaznaczonymi efektami pobudzenia ruchowego. Stymulacja wg Kotza (tzw. rosyjska) wykorzystywana jest do: odbudowy napięcia mięśniowego jako skutek urazu lub operacji,zwiększenia siły mięśniowej w sporcie i rehabilitacji, może przyczynić się do przywrócenia właściwych proporcji – rozkładu włókien mięśniowych o charakterze tonicznym oraz poprawę ruchomości w stawach.

LASEROTERAPIA

Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, urazy narządu ruchu, reumatoidalne zapalenie stawów, trudno gojące się rany, łokieć tenisisty, zespół bolesnego barku, tendopatie, czyraczność, owrzodzenia troficzne łuszczyca, trądzik pospolity.

Efekty laseroterapii:

  • przeciwbólowy,
  • przeciwzapalny,
  • biostymulacyjny.

Efekt przeciwbólowy powodują liczne zjawiska, w tym wzmożenie wydzielania endorfin, stymulowanie regeneracji obwodowych aksonów po uszkodzeniu nerwów, hyperpolaryzację błon komórek nerwowych, zmiany stężeń transmiterów w synapsach, efektywne przekazywanie energii protonów do punktów spustowych.
Efekt przeciwzapalny wywołany jest między innymi przez przyspieszenie resorpcji obrzęków i wysięków, poprawę mikrokrążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych, stymulację migracji makrofagów, możliwość ułatwienia wytworzenia krążenia obocznego.
Efekt biostymulujący poprawia krążenie, odżywianie i regenerację komórek, stymuluje syntezę białka, regeneruje naczynia krwionośne, powoduje wzrost fibroblastów i włókien kolagenowych oraz komórek nerwowych. Laseroterapia może być stosowana w formie monoterapii lub terapii skojarzonej.

EKSPRESOWA DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA PROF. NAKATANIEGO

Fala akustyczno diagnostyczna wysyłana do kręgosłupa, stawów, poszczególnych narządów wewnętrznych – na wcześniejszym etapie rozpoznaje stany zapalne – a program komputerowo diagnostyczny indywidualnie dopasowuje leczenie. Unikalny kompleks komputerowy opracowany w Gdańsku przez prof. Kuchtę i firmę KOLMIO.

ELEKTROTERAPIA

Leczenie prądem o różnej wartości – szybko łagodzi lub eliminuje ból, poprawia ukrwienie stymulowanych tkanek. Posiadamy sprzęt zaawansowany technologicznie ( krajowy BTL, Astar) i zagraniczny (niemiecki, włoski, japoński) z wbudowanymi programami terapeutycznymi do leczenia dyskopatii, zwyrodnienia kręgosłupa, zespołów korzonkowych i rwie kulszowej (statystycznie choruje 80-90% populacji).

Farmakopunktura – celowe wprowadzenie substancji farmakologicznych w obszar zapalenia głowicą akustyczno wibracyjną  + selektywne bioprądy + laser biostymulujący IR o silnym działaniu przeciwzapalnym. Przy dyskopatii ( ucisk krążka na nerw obwodowy – powoduje wtórny obrzęk tkanek nerwu i nasilający się ból). Zabieg falą akustyczno wibracyjną szybko eliminuje dolegliwości zapalne i działa regenerująco poprzez gromadzenie niezbędnych substancji leczniczych. Głowica akustyczno wibracyjna wykorzystuje pasmo częstotliwości i amplitudę mikrodrgań, zgodnie z naturalnymi mikrowibracjami organizmu, właściwie leczy przyczynę, a nie objawy choroby. Wspomaga procesy metaboliczne, odprowadza produkty przemiany materii do krwi i naczyń limfatycznych – silny efekt przeciwobrzękowy.

 

MAGNETRONIC - terapia polem magnetycznym niskiej częstotliwości

Pole magnetyczne wywyłuje przede wszystkim efekt biostymulacyjny. Skutkuje to wzmożonym nasyceniem (do 20%) tlenu i nasileniem procesów oddychania tkankowego – wzrost metabolizmu tkankowego. Ponadto ma miejsce działanie naczyniorozszerzające i naczyniotwórcze (wazodylatacyjne i angiogenetyczne). Przyśpieszenie polaryzacji błony komórkowej wzmaga przemianę materii. W porównaniu do elektroterapii prądami (interferencyjnymi, diadynamicznymi, impulsowymi itp.), które działają przeważnie na powierzchni i w tkankach dobrze przewodzących prąd elektryczny, magnetoterapia posiada istotne zalety takie jak: równomierne przenikanie pola magnetycznego przez wszystkie tkanki, możliwość wykonywania  zabiegów poprzez ubranie, gips, bandaże itp., które nie stanowią przeszkody dla pola magnetycznego, metal nie stanowi przeciwwskazań do stosowania zabiegu, wysoka skutecznoś oddziaływania zarówno na tkankę kostną jak i łączną, wskazana przy wcześniejszych interwencjach po złamaniach i urazach sportowych. 

JONOFOREZA, GALWANOTERAPIA, PRĄDY IMPULSOWE PRZERYWANE (PRĄD TRABERTA), DIADYNAMICZNE.

Diadynamik – zabieg, w którym wykorzystuje się szereg leczniczych właściwości: zmniejszenie napięcia mięśniowego,złagodzenie bólu, miejscowe przekrwienie tkanek, przyrost masy mięśniowej. Prądy wykorzystuje się również do wykonywania elektrostymulacji mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych. Prądy impulsowe powodują wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe.

 

Tens – przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS – Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation) stanowi przydatną metodę leczniczą z zakresu medycyny fizykalnej w schorzeniach, których pierwszoplanowym objawem staje się ból. Działanie przeciwbólowe (blokowanie bodźców i stymulacja wydzielania endorfin), alternatywa dla egzogennych analgetyków. Tens jest metodą leczenia analgetycznego. Prądy interferencyjne – Nemetza – interdyn są to prądy podobne do diadynamicznych ale są silniejsze i przyjemniejsze w odczuciu przez pacjenta. Związane jest to z tym, iż te prądy łatwiej pokonują opór skóry. Działanie biologiczne interferencji zależy od zastosowanej częstotliwości. 

BIOREZONANS LASEROWO-MAGNETYCZNY

Wszystkie procesy życiowe należy pojmować jako EMT (elektro-magnetyczna terapia) w przyrodzie, a ich działanie dotyka wszystkich aspektów organizmu i przebiegu jego czynności. EMT wspiera zdrowie i witalność, działa kojąco na ból. Pole EMT – nie można wyczuć ze względu na brak odpowiednich receptorów reagujących na impuls magnetyczny, efekty natomiast zostały zarejestrowane i przebadane.

Prof.dr G.Glombek: „EMT jest uniwersalną siłą leczniczą, która usuwa bioenergetyczną blokadę. Blokady te wywoływane przez nieprawidłową dietę, infekcję, silny stres „smog elektromagnetyczny”- komputery, telewizory… skutkują fałszywą informacją fizjologiczną – zakłóceniem pracy i sprawności komórek ludzkiego ciała. Bioenergetyczną blokadę usuwamy z organizmu elektronicznie poprzez poprawne biorezonansowe użycie fali magnetyczno-laserowj. Bardzo istotna informacja – krew przenosi nie tylko tlen i substancje odżywcze, ale odtransportowuje też zanieczyszczenia z tkanek. Przenosi również informację EMT po całym organizmie – prof. Fizjologii. Dr. Jurgen Aschoff (Niemcy).

Terapia minimalnie obciąża organizm wiązką laserowo-magnetyczną, impuls głęboko przenika w tkanki i mięśnie. Nowoczesne badania potwierdzają wielokrotne stężenie środków farmakologicznych  przy włożeniu stawu kolanowego (kręgosłupa i inne) w obwodzie laserowo magnetycznym, a także przyśpieszenie metaboliczno regeneracyjnych procesów likwidujących zapalenie. Zmniejszenie krzepliwości krwi i aktywacja antyutleniaczy zwiększa przesyłkę tlenu do organizmu do 20%. Biorezonans jest niezastąpiony w leczeniu układu krążeniowego – zapalenie żył, miażdżycy kończyn dolnych, stopy cukrzycowej. Niezastąpiony w leczeniu zapalenia oskrzeli górnych dróg oddechowych u dzieci. Wzmacnia proces immunologiczny.

Zastosowanie Biorezonansu Laserowo-Magnetycznego:

1. Przyspieszona regeneracja uszkodzonych tkanek oraz odtruwanie organizmu.
2. Aktywacja endorfiny i enkefaliny, neurohormonu dobrego samopoczucia i przeciwzapalnego przy zespołach bólowych kręgosłupa, artretyzmu, nerwobólach, urazach sportowych.
3. Stymulacja EMT aktywuje antyutleniacze, zmniejsza krzepliwość krwi – trzykrotnie zwiększa zdolność przesyłki tlenu – efektywna przy zapaleniu żył, tętnic, nadciśnieniu, miażdżycy, stopie cukrzycowej.

ŚWIATŁOLECZNICTWO – światło spolaryzowane

Lampa Lumina posiada właściwości biostymulacyjne: działając na skórę, stymuluje światłoczułe struktury wewnątrzkomórkowe oraz biocząsteczki. Stymulacja zapoczątkowuje komórkowe reakcje łańcuchowe i wyzwala tzw. reakcje wtórne, które nie ograniczają się wyłącznie do naświetlanego obszaru skóry, lecz dotyczą całego organizmu. Terapia lampą Lumina stymuluje i moduluje procesy samoleczenia i regeneracji, oraz procesy obronne organizmu. Lampa Lumina działa w sposób naturalny, wspomagając zdolności regeneracyjne organizmu, pomagając mu wyzwolić jego własny potencjał twórczy. Lampa Lumina nie jest szkodliwa dla oczu.

 

Fonoforeza jest metodą przezskórnego wprowadzenia leków z wykorzystaniem ultradźwięków. Żel sprzęgający głowicę z ciałem pacjenta zawiera rozpuszczone substancje lekowe, zaś fala ultradźwiękowa modyfikuje przepuszczalność skóry, poprawiając tym samym wchłanianie leku.
Działanie biologiczne jest składową działania cieplnego, mechanicznego oraz fizykochemicznego ultradźwięków i ściśle związane z poprawą lokalnego krążenia. Podstawowym efektem działania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne zwane mikromasażem, spowodowane przez wahanie ciśnień w przebiegu fali dźwiękowej. Działanie biologiczne ultradźwięków odgrywa ważną rolę w:
– działaniu przeciwbólowym, 
– zwiększenie enzymów ustrojowych(endorfin, enkifalin) hamowanie procesów zapalnych,
– przyspieszenie wchłaniania tkankowego , przeciwobrzękowe.

 

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Więcej szczegółów na stronie wszystkoociasteczkach.pl

zamknij