697 959 634, 606 131 603 rehabilitacja.merkury@gmail.com

REHABILITACJA

TERAPIA PODCIŚNIENIOWA – masaż próżniowo-sekwencyjny

Metoda terapeutyczna, w której efekt wywoływany jest pulsującą-ssącą falą podciśnieniową, oddziaływającą na powierzchowne i głębokie warstwy mięśniowe, drenaż limfatyczny, usprawnienie krążenia i szybkie rozluźnienie mięśni z wysokim efektem przeciwbólowym.

Wspomaga leczenie zastojów żylnych i limfatycznych, ran, blizn, poprawia elastyczność tkanek oraz zwiększa unaczynienie. Przyśpiesza spalanie nadmiernej ilości tłuszczu i obkurczanie luźnej skóry. (jednorazowy 10-15 minutowy zabieg porównany z 40-60 minutowym masażem klasycznym całego kręgosłupa).

Masaż próżniowo sekwencyjny wykonywany jest specjalną głowicą („żelazkiem” – roll-spiralą magnetyczną do prasowania skóry i mięśni). Działa trójwymiarowo, bezpiecznie masując, napinając tkanki – uelastyczniając skórę i mięśnie – odmładza, odpręża i relaksuje pacjenta.

KINEZJOTAPING

Metoda ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape/k-active tape. Nazwa Kinesiology taping pochodzi z łaciny kinesiologia – nauka o ruchu.

A więc poprzez aplikację plastra dajemy możliwość 24 godzinnej rehabilitacji pacjenta, wielokrotnie przyśpieszając procesy samoleczenia organizmu, zwiększając komfort i przywrócenie funkcji narządów ruchu. Leczenie plastrami japońskimi o parametrach zbliżonych do parametrów ludzkiej skóry – a przez odpowiednią aplikację na kręgosłup, stawy i mięśnie – odciąża o 15-25% korygując i przywracając sprawność fizyczną.

Od 20 lat skutecznie stosowane w medycynie sportowej i odnowie biologicznej przyspiesza rekonwalescencję, działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Trwała aplikacja plastrów jednorazowo wytrzymuje 3-5 dób. Wodoodporne, hipoalergiczne, jedyna metoda która jest wskazana przy wielu zaburzeniach narządów ruchu bez powikłań.

Wysoką skuteczność w tej metodzie dają manipulacje tylko przez odpowiednio przeszkolonych specjalistów od kinesiotapingu. samoleczenie dyskredytuje wspaniałą metodę.

 

MASAŻ

Masaż jest to szereg zabiegów manualnych mających na celu mechaniczne oddziaływanie na skórę, tkankę podskórną, ścięgna, torebki stawowe oraz mięśnie. Masaż oddziałuje na zewnętrzne i wewnętrzne przyczyny wielu schorzeń organizmu.

Spośród wielu odmian masażu stosujemy:

  • Klasyczny
  • Sportowy
  • Segmentarny
  • Relaksacyjny
  • Drenaż limfatyczny

Masaż leczniczo-relaksacyjny a stres

Subtelny ludzki dotyk sprawia, że masaż relaksacyjny całkowicie zmniejsza napięcie mięśniowo-nerwowe i psychiczne, uzyskując tym samym pełne rozluźnienie i odprężenie, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy – równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.

Zalecany jest w stanach wzmożonego napięcia stresowego, szczególnie po przeciążeniach statycznych (całym dniu pracy), lub jako przygotowanie do innych form działania leczniczego jak ćwiczenia, mobilizacja manualna, rozciąganie.

Umiejętność relaksowania się jest bardzo ważna. Szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takim jak: bóle głowy, szyi, pleców, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, wysokie ciśnienie krwi, przemęczenie, itd.

Masaż klasyczny

Daje nam takie oto efekty :

przyspieszenie krążenia krwi, co powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek,

przyspieszone krążenie limfy, co pobudza czynności gruczołów i przyspiesza przemianę materii,

działa przeciwzakrzepowo, szybsze wchłanianie obrzęków i wysięków

miejscowe rozszerzenie się naczyń włosowatych, lepszy dopływ świeżej krwi

Masaż limfatyczny

W wyniku stymulacji odpowiednich punktów na ciele następuje lepsze odżywienie i praca komórek oraz odpowiednia regulacja krążenia krwi i funkcjonowania organów wewnętrznych. Poddawana masażowi skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.

Dochodzi do usprawnienia przepływu chłonki w układzie limfatycznym. zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych i pozwala pozbyć się efektu zimnych stóp. W trakcie masażu w naszym organizmie wyzwalają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które wyciszają ból i powodują uczucie odprężenia i zadowolenia.

Masaż limfatyczno-odchudzający:

  • likwiduje obrzęki i wysięki,
  • ujędrnia skórę,
  • pobudza spalanie tkanki tłuszczowej,
  • wspomaga odchudzanie,
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • podnosi odporność,
  • wspomaga zwalczanie zaburzeń przemiany materii.

 

INDYWIDUALNE ĆWICZENIA NA KRĘGOSŁUP

Zajęcia zdrowego kręgosłupa to specjalny program ćwiczeń przywracających równowagę napięć mięśniowych kręgosłupa i niwelujących bóle kręgosłupa. Zajęcia te stanowią świetną profilaktykę w zapobieganiu dolegliwościom bólowym w obrębie kręgosłupa.

W czasie zajęć wykonywane są następujące ćwiczenia: wzmacniające gorset mięśniowy, przywrócenie równowagi mięśniowej poprzez wzmocnienie mięśni osłabionych, rozciągnięcie skróconych i rozluźnienie napiętych, mobilizacja kręgosłupa.

Osoby, które miały wykonywane zdjęcie RTG, rezonans lub tomografię kręgosłupa, powinny donieść opis i zdjęcia.

Metoda fizjoterapeutyczna McKenziego wykorzystywana w badaniu i leczeniu zaburzeń mechaniki kręgosłupa oraz zespołów bólowych i schorzeń stawów obwodowych i kończyn.

Metoda McKenziego sprawdza się w sytuacjach, w których inne metody fizjoterapeutyczne nie mają zbyt wiele do zaoferowania, np.: skolioza, kręcz karku, bóle które mogą wystąpić w przebiegu dyskopatii.  Istotą metody jest to, że pozwala ona wielu Pacjentom, samodzielnie, po odpowiednim wyedukowaniu, radzić sobie z bólem.

Celem nadrzędnym jest zabezpieczenie Pacjenta przed nawrotem dolegliwości. W terapii według metody McKenziego, wykorzystuje się czynniki mechaniczne generowane siłami samego Pacjenta, jak i szeroką gamę technik manualnych. Zasadą jest, stosowanie najpierw indywidualnie dobranych ćwiczeń, a dopiero jeśli to konieczne, dodatkowo terapii manualnej – po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań do jej zastosowania.

Terapia manualna wg Briana Mulligana – specjalistyczna metoda diagnostyczno – terapeutyczna polegająca między innymi na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Terapeuta posługuje się bogatą ilością technik pomocniczych.

Można stosować, gdy zaobserwujemy nadmierne napięcie mięśniowe, przykurcze pochodzenia mięśniowego oraz łącznotkankowego, spastykę, osłabienie fizjologiczne mięśni, miejscowy obrzęk, zastój żylny, ograniczenie ruchomości stawów wynikające z dysfunkcji tkanek miękkich.

OSTEOPATA - TERAPIA MANUALNA - MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE ROZLUŹNIENIE

Techniki MR są jednymi z najnowszych metod z terapeutycznych w medycynie manualnej. Koncentrują się one na pracy z systemem mięśniowo-powięziowym. Poprawiają wewnętrzną ruchomość tkanek miękich , szczególnie powięzi.

Żywa tkanka posiada wewnętrzną zdolność do poruszania się, będącą rezultatem rytmicznych zmian zachodzących w tonusie mięśni, wewnętrznych rytmach ciała (skurcze naczyń krwionośnych, skurcze mięśni). Aktywacja sił w technikach MR odbywa się w sposób bezpośredni i pośredni.

Siły wewnętrzne wiążą się z fizjologicznymi ruchami żywej tkanki wymienionymi wyżej. Siły zewnętrzne związane są z dostarczaniem energii mechanicznej wywieranej przez terapeutę poprzez nacisk, trakcję, skręcanie, rozciąganie, które w odpowiedni sposób wpływa na tkankę miękką, zmieniając napięcie. Łączy je główny cel medycyny manualnej jakim jest osiągnięcie symetrycznego bezbólowego zakresu ruchu systemu mięśniowo-szkieletowego.

 

 

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH

Punkt spustowy to wrażliwe miejsce w obrębie hipertonicznych tkanek, które jest bolesne pod wpływem ucisku i powoduje ból promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia (wg Janet Travell).

Likwidując zapalenie, doprowadza się do znacznego zmniejszenie napięcia tkankowego w danym obszarze zaburzenie. Do normalizacjii punktów spustowych można wykorzystać między innymi ucisk, akupresurę oraz rozluźnianie poprzez techniki wcześniej wymienione (Positional release, strain counterstrain).

Odliczenia i ubezpieczenie:

ODLICZENIE KOSZTÓW ZA REHABILITACJE I UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNEGO

Zgodnie ze zmianami ustawy o efektywnym wykorzystaniu funduszy socjalnych (SPA – odnowa biologiczna,masaże ) proponowana jest oferta rehabilitacyjna dla małych firm i przedsiębiorstw.

Celem proponowanych usług leczniczych i rehabilitacyjnych jest skuteczne i krótkotrwałe leczenie schorzeń kręgosłupa i stawów. Dodatkowa informacja o leczeniu innych schorzeń, jak i zabiegów odnowy biologicznej, jest indywidualnie rozpatrywana z dyrektorem firmy.

ULGA REHABLITACYJNA

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, sprawdź, czy poniesione przez Ciebie wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych uprawniają do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pobierz dokument informacyjny opracowany przez Ministerstwo Finansów.

ZWROT KOSZTÓW Z POLISY UBEZPIECZENIOWEJ

Po doznanym urazie np. wskutek wypadku komunikacyjnego, gdzie byliśmy stroną poszkodowaną (a nie sprawcą) mamy prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy, pokrywającego nasze koszty konsultacji lekarskich, leczenia i rehabilitacji, nawet gdy były dokonywane w gabinetach prywatnych.

Podstawą do roszczenia jest posiadanie protokołu sporządzonego przez policję, straż miejską lub lekarza udzielającego nam pomocy. Zasada odszkodowań dotyczy również urazów, których doznaliśmy na terenie posesji, instytucji itd., których właściciele są zobowiązani do takiego ich utrzymania, aby zapewnić bezpieczne z nich korzystanie.